Poligrafia - zagadnienia - SGII

Ogłoszenia, prośby o pomoc itp.

Moderatorzy: zielonyszerszen, s_wojtkowski

ODPOWIEDZ
Evi
Nowy(a)
Posty: 23
Rejestracja: 07 paź (pt) 2005, 02:00:00

Poligrafia - zagadnienia - SGII

Post autor: Evi » 12 sty (pt) 2007, 11:42:31

Hej hej, witam wszystkich,

co myślicie o tym żeby jakoś wpólnie opracować zagadnienia na poniedziałkowy test z poligrafii?
jest ich sporo... i byłoby bardzo miło gdyby "każdy" wkleił chociaz po kilka odpowiedzi. Napewno ułtwiłoby to nam sprawę... 8)

Co Wy na to?

pozdrowionka

dis
Bywalec
Bywalec
Posty: 351
Rejestracja: 02 wrz (pt) 2005, 02:00:00

Post autor: dis » 14 sty (ndz) 2007, 15:48:38

Taa. Powodzenia. Drugi rok poligrafii, semestr pierwszy nie ma materiałów na część pytań, wszyscy znajomi po tych studiach się za głowy łapią i mówią, że to jest zbędne, a nie odpowiadają na żadne pytanie (bo już nie potrzebują tego w pracy i wyrzucili tę wiedzę z pamięci). Opracowywanie będzie trwać jeszcze kilka dni...
Pozdrowienia dla wspaniałej pani Ewy! :evil:

dis
Bywalec
Bywalec
Posty: 351
Rejestracja: 02 wrz (pt) 2005, 02:00:00

Post autor: dis » 14 sty (ndz) 2007, 16:13:48

? Jak dzielą się /druki akcydensowe/?

Druki akcydensowe obejmują wszystkie druki okolicznościowe, afisze, ulotki, zawiadomienia (akcydensy informacyjne), tabele, formularze, ankiety (akcydensy manipulacyjne), etykietki, metki, opaski (akcydensy przemysłowe)

Opisz proces drukowania sitowego.
Drukowanie polega na przeciskaniu farby rakiem przez niezasłonięte oczka siatki, drukuje się na: tworzywach sztucznych, papierze, tekturach, kartonach, skórze, drewnie, szkle, metalach.
„+” wiele podłoży, druk na nierównych powierzchniach, trwałość nadruku
„-„ niewielkie nakłady, koszta, niska prędkość druku.

Jak przebiega proces drukowania wypukłego. Jak możesz scharakteryzować wypukłą formę drukową?

W technice drukowania wypukłego elementy drukujące znajdują się ponad elementami niedrukującymi formy drukowej. Wszystkie elementy drukując mają jednakową wysokość i w procesie drukowania pokrywane sąfarbą. Drukowanie nastepuje w czsie bezpośredniego kontaktu elementów drukujących z podłożem zadrukowywanym. Dawniej typografia, dzisiaj fleksodruk.

Co wiesz o drukowaniu wklęsłym? Do jakich powierzchni jest najczęściej wykorzystywana ta technika druku?

Elementami drukującymi są rowki kałamażowe grawerowane mechanicznie lub laserowo. Elementy wypukłe na formie drukowej są oparciem dla rakla zbierającego farbę, nie drukują. Dawniej Miedzioryt, Akwaforta, dzisiaj Rotograwiura.


Co oznacza że forma drukowa jest płaska?

Elementy drukujące i niedrukujące na formie znajdują się teoretycznie na jednakowej wysokości.

Na czym polega technika Tampondruku? Do nadruku na jakich materiałach można ją stosować?

Druk tamponowy to technika wklęsłodruku pośredniego, farba jest przenoszona z formy drukowej na tampon sylikonowy a z niego na materiał zadrukowywany.
Jednym tamponem można wykonać50 – 100 tys odbitek.
Tą technikę stosuje się w przemyśle: nadruki na przełącznikach (auta), obudowach urządzeń, kasetach wideo, zapalniczkach, piórach, długopisach.

Jaka jest budowa wyrobów papierowych?

Wyrobem papierowym nazywa się tworzywa włókniste otrzymane w postaci arkuszy lub wstęgi z odwodnionych, odpowiednio uformowanych i wysuszonych włókien roślinnych z dodatkami wypełniaczy, środków zaklejających oraz innych chemicznych środków pomocniczych.

Jakie procesy występują podczas uszlachetniania papieru?

Uszlachetnianie ma na celu poprawienie właściwości użytkowych.
Zaklejanie, barwienie powierzchniowe, impregnowanie, powlekanie, marszczenie

Jaka jest różnica między /addytywnym/ tworzeniem barw a
/subtraktywnym/ tworzeniem barw?


Addytywna: barwa wypadkowa powstaje w wyniku dodania do siebie odpowiednich części widma światła widzialnego (RED, GREEN, BLUE).
R+G+B=czarny(K)
R+G= Yellow(Y)
R+B=Magenta(M)
B+G=Cyjan (C)

Substraktywna: w metodzie tej od światła odejmuje się odpowiednie składowe.
Czyli Cyjan, magente i żółty, odjecie wszystkich daje czarny.
Farby te tworzą filtry:
Żółty dla niebieskiego
Purpurowy (magenta) dla zielonego
Cyjan dla czerwonego

W jaki sposób wykonuje się wyciągi barw dla oryginałów wielobarwnych?

Zastosowanie ma tutaj substraktywna zasada mieszania barw. Stosuje się odpowiednie filtry aby wykonać wyciągi barwne dla poszczególnych kolorów

Dlaczego stosuje się cztery wyciągi barw?

Wyciągi barwne trzeba wykonać dla każdego koloru farby drukarskiej, gdyż każdy z czterech kolorów drukowany jest oddzielnie.

W jaki sposób barwy widzi oko ludzkie?

W siatkówce znajdują się dwa rodzaje światłoczułych komórek, pręciki i czopki. Pręciki biora udział w ocenie jasności i ciemności a czopki barwy. Trzy różne rodzaje czopków SA czułe na różne długości fal.

Jakimi farbami drukuje się z form drukowych uzyskanych z poszczególnych barw?

Z niebieskiego – żółtą, z czerwonego – cyjanem, z zielonego magentą

Co to jest /triada i pantone/?

Triada są to podstawowe barwy farb drukarskich (Cyan, Magenta, Yellow) natomiast Pantony są to barwy dodatkowe.

Czym jest /dyfuzja /i/ adhezja/?

Adhezja to siły przyciąganie pamiedzy cząsteczkami dwóch różnych czynników, np. cieczy i ścianek naczynia. W druku występują pomiedzy farbą a wałkami farbowymi czy wodą i wałkami wodnymi.

Na czym polega adjustacja techniczna tekstu i ilustracji?

Nie wiem zy to o to chodzi…
Maszynopis wydawniczy powinien zawirać następujące informacje:
Skład podstawowy: format składu, krój i stopień pisma, grubośc interlinii
Skład oddzielnych, drobnych części tekstu np. motto czy wyliczenia,
Tytuły, krój stopień pisma, sposób justowania.
W praktyce przy ustalaniu odpowiednich marginesów, rozmieszczeniu ilustracji, planowaniu formatów i układów graficznych, stosuje się zasadę złotego podziału odcinka, mówi ona, że odcinek jest podzielony na dwa mniejsze z zachowaniem złotej proporcji, gdy stosunek długości mniejszej części do większej jest równy stosunkowi większej do całego odcinka.

Co to są miary typograficzne i jaka jest podstawowa jednostka miary ?

Punkty typograficzne, 1 pkt Didota to 0,376 mm, wyodrebnia się także Cycera oraz kwadraty. Amerykanie i Brytyjczycy mają cale wiec wymyslili sobie system pica (American Point System) 1 pica = 1/6 cala.

Ile milimetrów ma cycero i kwadrat, oraz ile to jest punktów typograficznych ?

Cycero = 4,5 mm = 12 pkt typograf
Kwadrat = 18 mm = 48 pkt typograf

Jak nazywają się zewnętrzne powierzchnie czcionki?

Nie jestem pewna: płaszczyzny (ścianki) czcionki.

Czym jest materiał zecerski i co wchodzi w jego skład?

Jest to zespoł czcionek, linii których justunku wykonanych ze stopu drukarskiego, mosiądzu, drewna lub tworzyw sztucznych. Materiał zecerski podzielic można na dwie zasadnicze grupy:
Materiał z oczkiem (czcionki –literowe, cyfrowe, znakowe-; linie- faliste, proste, ornamentacyjne).
Materiał justunkowy (bez oczka, ślepy); drobny: spacje; średni: kwadraty, półkwadraty; długi

W jakiej postaci przekazałbyś plik graficzny do drukarni lub naświetlarni?

W postaci elektronicznej, jako pliki PS, PDF


Kolejne gorące pozdrowienia dla pani Ewy! :evil:

Evi
Nowy(a)
Posty: 23
Rejestracja: 07 paź (pt) 2005, 02:00:00

Post autor: Evi » 14 sty (ndz) 2007, 17:32:14

a to dorzucę kilka rzeczy od siebie..moze komuś się przydadzą: :roll:

addytywne mieszanie barw– sposób widzenia barw przez człowieka przeniesiony także do urządzeń wyświetlających obraz za pomocą własnego światła. Łączenie różnobarwnych strumieni świetlnych, czego efekt poprzez oko daje w mózgu człowieka wrażenie barwy wynikowej. Na bazie tego sposobu mieszania barw powstał model koloru RGB. Krótko mówiąc jest to mieszanie różnokolorowych świateł. Przykładem jest kolorowy telewizor lub monitor komputera, a także barwy na estradzie utworzone w wyniku oświetlenia jej różnobarwnymi reflektorami. Przyłóż lupkę do kineskopu swojego telewizora. Antonimem jest substraktywne mieszanie barw.

substraktywne mieszanie barw– dominujący sposób powstawania barw w przyrodzie. Polega on na odfiltrowaniu ze światła tych jego składników, które zostają pochłonięte przez oświetlony przedmiot i obserwacji reszty tych składników jako barwy danego przedmiotu. Na bazie tego sposobu mieszania barw powstał model koloru CMY z jego praktycznym rozwinięciem w poligrafii do CMYK. Barwy wszystkich oświetlonych przedmiotów powstają na drodze substraktywnego mieszania barw substancji barwiących znajdujących się na ich powierzchni (światło odbite) lub we wnętrzu (światło przechodzące). Przykładem substraktywnego mieszania barw jest tworzenie nowych kolorów na palecie malarza, kolorowe odbitki fotograficzne, no i oczywiście kolorowy druk. Antonimem jest addytywne mieszanie barw.

lakierowanie - zespół czynności związanych z pokryciem powierzchni materiału (lub druku) ciekłym lakierem, w celu uzyskania na nich powłoki ochronnej i dekoracyjnej.
Laminowanie - powierzchniowne uszlachetniania wyrobów papierniczych i druków, przez wprasowanie folii w podłoże. Dzięki temu procesowi wydruk jest bardziej odporny na działanie czynników zewnętrznych. Laminowana powierzchnia poprawia jakość danej publikacji poprzez szlachetniejszy wygląd

Charakterystyka druku cyfrowego: Kolory powstają z mieszania czterech podstawowych składowych (CMYK) oraz z ich cieniowania (raster) Nie możemy zapewnić kolorów metalicznych a także używać papierów z mocno fakturowaną powierzchnią. Druk jest gotowy zaraz po wyjściu z maszyny. Niektóre odcienie barw nie są osiągalne w tej technologii lub mogą nie mieć litej barwy lecz ziarnistą wynikającą z cieniowania.
Charakterystyka druku offsetowego: Kolory są indywidualnie dobierane z palety lub powstają z mieszania dowolnych składowych oraz z ich cieniowania (raster). Możemy stosować kolory metaliczne, a także używać papiery z mocno fakturowaną powierzchnią. Druk wymaga wyschnięcia przed krojeniem. Możemy dobrać każdy kolor oraz zapewnić by miał jednolitą powierzchnię (bez rastra). Szczególnie polecana technika, gdy wymagana jest duża dokładność odwzorowania trudnych kolorów dla logo firmy

Procesy introligatorskie obejmują wszystkie prace związane z przetwarzaniem zadrukowanych materiałów (papier, karton, folia) są stosowane również do przetwarzania niezadrukowanych papierów, kartonów, tektur (notesy, bloki, zeszyty) niektóre z procesów introligatorskich wykonujemy bezpośrednio na maszynach introligatorskich przy wykorzystaniu odpowiednich przystawek krojenie złamywanie arkuszy. W maszynach zwojowych do produkcji działowej wykorzystuje się odpowiednie przystawki do krojenia, prasowania, złamywania, gotowych składek przeznaczonych do dalszych etapów produkcji. Produktami zakładu mogą być również nieuformowane druki, np. w produkcji opakowań, które po zadrukowaniu z powrotem nawijane są na zwoje lub bobiny, ponieważ formowanie tych opakowań następuje na maszynach do pakowania.

perforowanie - mechaniczne wykonywanie otworków obok siebie w druku, wyrobie papierniczym lub taśmie filmowej wzdłuż zamierzonej linii prostej, w celu ułatwienia oddzielenia określonej części od całości lub prowadzenia taśmy.

Hmm...może nie wszystko brzmi jasno, ale ...

pozdrawiam

Przemek
Początkujący(a)
Początkujący(a)
Posty: 80
Rejestracja: 04 gru (ndz) 2005, 01:00:00

Post autor: Przemek » 14 sty (ndz) 2007, 19:37:40

Taa. Powodzenia. Drugi rok poligrafii, semestr pierwszy nie ma materiałów na część pytań, wszyscy znajomi po tych studiach się za głowy łapią i mówią, że to jest zbędne, a nie odpowiadają na żadne pytanie (bo już nie potrzebują tego w pracy i wyrzucili tę wiedzę z pamięci). Opracowywanie będzie trwać jeszcze kilka dni...
Pozdrowienia dla wspaniałej pani Ewy! Evil or Very Mad

Jak bys podal e-mail to bys dostal O.O

2. Schemat procesów poligraficznych oraz krótka charakterystyka każdego z nich.

• Zadania procesów wydawniczych.
• Proces Składania tekstów.
• Procesy fotoreprodukcyjne.
• Czym jest forma drukowa?
• Na czym polega Proces drukowania?
• Co wchodzi w skład procesów introligatorskich?

3. Klasyfikacja produktów poligraficznych.

• Podział wydawniczy produktów poligraficznych.
• Jak możesz scharakteryzować druki periodyczne, dziełowe i akcydensowe?
• Jak dzielą się druki akcydensowe?
• Czym wg klasyfikacji wydawniczej jest: gazeta, czasopismo, książka i broszura.
• Schemat podziału poligraficznego produktów poligraficznych.
• Podaj przykłady druków luźnych i łączonych. Czym charakteryzują się tego rodzaju druki?
• Czym jest oprawa ? Jaki jest cel jej stosowania?


4. Podział i charakterystyka podstawowych techniki drukowania oraz technik pochodnych.

• Opisz proces drukowania sitowego.
• Jak przebiega proces drukowania wypukłego. Jak możesz scharakteryzować wypukłą formę drukową?
• Co wiesz o drukowaniu wklęsłym? Do jakich powierzchni jest najczęściej wykorzystywana ta technika druku?
• Czym różni się drukowanie sitowe od pozostałych technik druku?
• Co oznacza że forma drukowa jest płaska?
• Na czym polega technika Tampondruku? Do nadruku na jakich materiałach można ją stosować?
• Na podstawie otrzymanego gotowego materiału, scharakteryzuj rodzaj druku, kolorystykę, oraz zastosowane operacje introligatorskie i uszlachetnienia.

5. Drukowanie, podłoża drukowe, maszyny.

• Dlaczego należy wykonywać odbitki próbne?
• Ze względu na wykonanie na jakie dwa rodzaje dzielą się próby koloru?
• Czym jest proof analogowy (próba analogowa)?
• Jakie są różnice między próbą analogową a cyfrową?
• Jaki jest podstawowy podział podłoży drukowych?
• Jaka jest budowa wyrobów papierowych?
• Czym jest gramatura i pulchność papieru ? W jakich jednostkach się je definiuje?
• Jakie procesy występują podczas uszlachetniania papieru?
• Jakie znaczenie w procesie drukowania i dalszej obróbki ma kierunek ułożenia włókien w papierze?
• Czym jest znak wodny i jak dochodzi do jego powstania?
• Jaki jest podstawowy podział formatów papieru?
• Jaki jest ogólny podział maszyn drukujących?
• Jakie części można wyróżnić w arkuszowej maszynie drukującej?
• Jakie są trzy systemy pracy zwojowej maszyny drukującej?


6. Procesy fotoreprodukcyjne. Materiały i urządzenia.

• Podaj i wyjaśnij dwie podstawowe teorie tłumaczące czym jest światło.
• Podaj i scharakteryzuj podstawowy podział oryginałów (liczba barw i tonalność).
• Jaka jest różnica między addytywnym tworzeniem barw a subtraktywnym tworzeniem barw?
• Co wiesz na temat rastrów i rastrowania?
• W jaki sposób wykonuje się wyciągi barw dla oryginałów wielobarwnych?
• Dlaczego stosuje się cztery wyciągi barw?
• W jaki sposób barwy widzi oko ludzkie?
• Jakimi farbami drukuje się z form drukowych uzyskanych z poszczególnych barw?
• Co to jest triada i pantone?
• Co to jest arkusz drukarski i koloroodbitka?
• Czym jest dyfuzja i adhezja?
• Jak jest zbudowany materiał światłoczuły?
• Na czym polega wywoływanie materiału światłoczułego?
• Czym jest proces osłabiania i wzmacniania obrazu na materiale światłoczułym?
• Jakie możliwości przekształceń fotoreprodukcyjnych ma aparat fotoreprodukcyjny?
• Jak działa skaner i jakie są jego możliwości?
• Czym jest retuszowanie i jakie znasz sposoby retuszowania?
• Na czym polega retuszowanie: ręczne, chemiczne, ręczno-chemiczne, elektroniczne ?

7. Procesy introligatorskie.

• Jaka jest różnica między krojeniem a cięciem?
• Co to jest wykrawanie i jakie są rodzaje wykrojników?
• Co o jest perforowanie?
• Co to jest złamywanie i w jaki sposób się je wykonuje?
• Jakie są rodzaje złamywania wielokrotnego?
• Podaj grupy formatów (takie same dla: składek, wkładów i opraw) i krótko scharakteryzuj.
• Na czym polega istota kalibrowania i prasowania?
• W jakim celu stosuje się uszlachetnianie druków?
• Co wiesz o lakierowaniu, laminowaniu i impregnowaniu?

8. Procesy wydawnicze i składania tekstów.

• Wymień różnice między szkicem a makietą.
• Jakie prace wydawnicze można wykonywać przy zastosowaniu komputerów.
• Co to są prace korektorskie? Na czym polega adjustacja techniczna tekstu i ilustracji?
• Na czym polega adjustacja techniczna tekstu i ilustracji?
• Przedstaw schemat podziału procesów składania tekstów.
• Co to są miary typograficzne i jaka jest podstawowa jednostka miary ?
• Ile milimetrów ma cycero i kwadrat, oraz ile to jest punktów typograficznych ?
• Jak nazywają się zewnętrzne powierzchnie czcionki?
• Czym jest materiał zecerski i co wchodzi w jego skład?
• Co to jest krój pisma?
• Co to są szeryfy ?
• Czym się różnią kapitaliki od wersalików?
• Scharakteryzuj linie pisma.


• W jakiej postaci przekazałbyś plik graficzny do drukarni lub naświetlarni?
• Czy jest możliwość podglądu i sprawdzenia pliku PS przed naświetleniem klisz?

Przemek
Początkujący(a)
Początkujący(a)
Posty: 80
Rejestracja: 04 gru (ndz) 2005, 01:00:00

Post autor: Przemek » 14 sty (ndz) 2007, 19:39:42

Dodałem to bo moze nie wszyscy maja O.O

-ZAGADNIENIA Z POLIGRAFII-


1. Wybrane pojęcia z zakresu poligrafii i grafiki.

DRUKARSTWO – poprzedzająca poligrafię technika rzemieślnicza, za pomocą której w połowie XV w. zaczęto drukować ksiązki przy użyciu prasy ręcznej i formy drukowej zestawionej z czcionek. W XIX i XX wieku stopniowo zmieniło się w posługujący się najnowszymi technologiami przemysł poligraficzny. Jako rzemiosło przetrwało drukarstwo artystyczne produkujące niskonakładowe druki bibliofilskie i unikatowe.
Za wynalazcę druku w Europie uważa się niemieckiego złotnika J. Gutenberga. W swoim wynalazku połączył on: ruchome metalowe wypukłe czcionki o znormalizowanej wielkości i przeznaczone do wielokrotnego użytku, urządzenie do ich odlewania i prasę drukarską.

POLIGRAFIA – słowo pochodzenia greckiego, w tłumaczeniu oznacza „wielokrotne pisanie”. W miarę rozwoju przechodziła różne zmiany, aż po dzień dzisiejszy, kiedy to określamy ją mianem przemysłu poligraficznego. Przemysł poligraficzny możemy zdefiniować jako dziedzinę produkcyjną, która zajmuje się przygotowywaniem i za pomocą drukowania, powiela oryginały tekstowe i rysunkowe, w większości na potrzeby masowego odbiorcy (stąd określenie „przemysł”), ale w ogólnym rozumieniu używa się także terminu „przemysł drukarski”- proces wytwarzania form drukowych, drukowanie, oraz procesy wykończeniowe.

TECHNOLOGIA POLIGRAFII – nauka o sposobie wytwarzania produktów poligraficznych. Dzielimy ją na operacje a następnie na czynności poligraficzne.

MAŁA POLIGRAFIA – metody powielania oraz produkcji niskonakładowych druków, za pomocą niewielkich, łatwych w obsłudze urządzeń poligraficznych lub komputerowych urządzeń.

POLIGRAFIKA – nauka o rodzajach technik drukarskich.

GRAFIKA –dział sztuki plastycznej obejmujący techniki odbitkowe, pozwalające na powielanie rysunku z przygotowanego uprzednio negatywu. Dzieło sztuki określane jedną z tych technik.

GRAFIKA KOMPUTEROWA – obraz graficzny wytworzony za pomocą komputera.

GRAFIKA PRASOWA – materiał zecerski oraz elementy graficzno-plastyczne stosowane w komponowaniu układu graficznego gazet i czasopism.

GRAFIKA RASTROWA – rodzaj grafiki komputerowej, w której obrazy tworzy się z zestawu kropek (pikseli), mogą one być niezależnie względem siebie modyfikowane w sensie zmiany barwy i rozmiaru. Programy do grafiki rastrowej cieszące się dość dużą popularnością to m.in.:
Adobe Photoshop, Jasc Paint Shop Pro, Corel Photo-Paint, Micrografx Picture Publisher.

GRAFIKA WEKTOROWA – rodzaj grafiki komputerowej, w której obraz tworzy się z obiektów graficznych opisywanych matematycznie (mogą do złudzenia przypominać obrazy rastrowe np. kliparty). Programy tj grupy potrafią łatwo połączyć grafikę wektorową z rastrową poprzez wewnętrzne zamienianie wektorowych obiektów w bitmapy, wczytywanie obrazów bezpośrednio ze skanerów, oraz opcję importowania plików bitmapowych, lub poprzez wektoryzację. Profesjonalne programy do grafiki wektorowej to m.in.: CorelDRAW, Adobe Ilustrator, Macromedia FreeHand ( działają pod Windows i pod Mac OS).

GRAMATURA PAPIERU – masa jednego metra kwadratowego wyrobu papierniczego wyrażona w gramach. W zależności od gramatury rozróżnia się: bibułkę, papier, karton oraz tekturę.

APLA – płaszczyzna rysunku kreskowego bądź obrazu półtonowego (np. tła na plakacie ) zadrukowana jednolitym ciemnym tonem.

ARKUSZ DRUKARSKI – jednostka obliczeniowa produkcji poligraficznej, odpowiadająca jednostronnie zadrukowanemu arkuszowi formatu papieru A1 , B1, lub dwustronnie zadrukowanemu arkuszowi papieru formatu A2, B2.
ARKUSZ PAPIERU – jednostka miary papieru określona długością boków odpowiadającego jej prostokąta, istnieje podział na określone formaty papieru.
ARKUSZ PLANO – arkusz papieru zadrukowany, nie złożony ( nie sfalcowany), w tej postaci są często wydawane plakaty, mapy.

BIGOWANIE (rowkowanie) – maszynowe wyciskanie rowków w miejscach zagięcia kartonu.
FALCOWANIE (złamywanie) – proces ręcznego lub maszynowego składania zadrukowanych lub czystych arkuszy papieru do określonego formatu (tzw. składka).
FILIGRAN (znak wodny) – widoczny pod światło znak umieszczony na papierze podczas jego fabrykacji. ( Tym terminem określa się też element ornamentu na oprawie).

GRAWEROWANIE (rytowanie) – wykonywanie rysunków w różnorodnym materiale (metale, szkle itp.) za pomocą stalowych rylców, frezów i innych narzędzi, ręcznie lub maszynowo.

INTROLIGATORSTWO – ręczny lub maszynowy proces wykończeniowy arkuszy druków przeprowadzony w celu nadania im ostatecznego kształtu, np. książki, czasopisma, broszury.

KASZEROWANIE – oklejanie powierzchni tektury lub kartonu papierem w celach technologicznych lub dekoracyjnych. Stosuje się np. przy wykonywaniu ozdobnych pudełek.

KOPIOWANIE – proces przenoszenia negatywu lub pozytywu na formę bądź papier pigmentowy przy sporządzaniu form drukowych dla różnych technik druku.

LAMINOWANIE, FOLIOWANIE – powlekanie okładek cienkimi foliami, polegające na przyklejeniu folii na zimno lub wprasowaniu jej w wys. temp. ( w ramach procesów uszlachetniających druki)

MAKIETA ( w procesach wydawniczych) – dokładny plan układu graficznego druku sporządzony w postaci zbioru kart rozrysowanych lub wklejonych z odbitek korektorskich składu oraz ilustracji, uzupełniony adiustacją i dyspozycjami technicznymi.

MASKOWANIE – metoda fotomechanicznej korekcji barw lub obrazu w fotografii reprodukcyjnej.

MONTAŻ – łączenie na przezroczystym podłożu kilku negatywów lub diapozytywów w jedną całość, przeznaczoną do przekopiowania na formę drukową.

MORA – wada odbitek drukarskich polegająca na występowaniu na ilustracji ciemniejszych i jaśniejszych punktów w powtarzającym się układzie, powstała na skutek niepożądanego skupienia punktów rastrowych.
DUBLOWANIE, MURZENIE – wada druku polegająca na zamazaniu rysunku, obrazu litery. Wynika z nieprawidłowego biegu maszyny drukarskiej.

RASTER – urządzenie optyczne służące do służące do rozkładania reprodukowanego oryginału wielotonalnego lub wielobarwnego na elementy punktowe lub kreskowe.

RASTROWANIE – proces zmiany obrazu wielotonalnego na jednotonalny, przezrocze za pomocą którego wykonuje się rastrowanie nazywa się rastrem (najczęściej stosowany jest tzw. raster krzyżowy, pozytywowy, składający się z cieniutkich krzyżujących się czarnych linii z przezroczystymi malutkimi kwadracikami między nimi. Im te linie będą ustawione gęściej, tym na wydrukowanym po zrastrowaniu obrazie uzyska się więcej widocznych szczegółów).

PUNKT TYPOGRAFICZNY – podstawowa jednostka miary drukarskiej = 0,376 mm

PUNKTURA , PASER – znak w postaci krzyżyka (najczęściej) umieszczony na rysunkach poszczególnych kolorów w celu dokładnego pasowania w montażu i w procesie druku.

RAKIEL – urządzenie w prasie sitodrukowej, służące do przeciskania farby przez siatkę na zadrukowywane podłoże, lub urządzenie do zbierania farby z formy drukowej a maszynach wklęsłodrukowych.

RELIEF :

 wklęsłości i wypukłości płaszczyzny czcionki, matrycy i formy drukowej do drukowania wypukłego i wklęsłego
 wizerunek elementów drukujących występujących na obciągu gumowym maszyny offsetowej
 podkładka z grubego papieru kredowanego pozwalająca uzyskać przy drukowaniu klisz siatkowych odpowiednie wartości tonalne.

SKALA BARW – zestaw barw potrzebnych do wykonania danej reprodukcji. Jest też wzorcem stosowanym do kontroli przebiegu procesu reprodukcji oryginałów wielobarwnych.

UŻYTEK – liczba druków jednakowego formatu, jaką uzyskuje się z jednego arkusza papieru.

ZECERSTWO – dział techniki poligraficznej obejmujący składanie i łamanie (formowanie) elementów materiału zecerskiego (np. czcionek) w kolumny o określonej treści układzie graficznym.

PostScript – popularny język programowania komputerowego stosowany do opisu strony. Opracowany przez firmę Adobe Systems, został specjalnie zaprojektowany do tworzenia znaków tekstowych i obrazów graficznych na drukowanych stronach. Posiada funkcje umożliwiające kompresję danych, transformację palety barw oraz płynną obsługę kolorów. Do tego jest niezależny od urządzenia wyjściowego.

CROMALIN (colour proof) – nazwa handlowa systemu prób koloru należąca do firmy DuPont.
Powstaje w wyniku nałożenia na siebie czterech odpowiednio rozseparowanych kolorów tzw. CMYK. Wyróżniamy dwie odmiany tego systemu: odbitki analogowe (naświetlane przy użyciu klisz) oraz wydruki cyfrowe (proof cyfrowy drukowany z pliku)

PRÓBA KOLORU (WYCIĄGI BARWNE) –kolorwa, specjalnie wykonana odbitka (lub specjalistyczny wydruk) będąca la drukarza maksymalnie zbliżonym obrazem tego, co powinien osiągnąć na maszynie drukarskiej pod względem wierności barw. Służy drukarzowi jako wzorzec do odpowiedniego ustawienia (regulacji) maszyny.

PageMaker – popularny program edytorski ( firmy Aldus Corporation), przeznaczony do kompleksowego projektowania typograficznego.

dis
Bywalec
Bywalec
Posty: 351
Rejestracja: 02 wrz (pt) 2005, 02:00:00

Post autor: dis » 14 sty (ndz) 2007, 21:45:07

jestem kobitką :twisted:

mieć to ja mam pytania, a w materiałach, które dostałam, a są te same, znajdź odpowiedzi na pytania, jak chcesz to możesz podać je, tak jak ja to zrobiłam z częścią.

Przemek
Początkujący(a)
Początkujący(a)
Posty: 80
Rejestracja: 04 gru (ndz) 2005, 01:00:00

Post autor: Przemek » 15 sty (pn) 2007, 08:05:12

mogles / łas ^^ wklejic wszystkie jak juz wklejales/ las ta czesc ^^

ODPOWIEDZ