Pytania odnośnie części testowej OKE.
Moderatorzy: zielonyszerszen, s_wojtkowski
-
- Początkujący(a)
- Posty: 56
- Rejestracja: 20 paź (pt) 2006, 02:00:00
Znalazłam właśnie w necie coś bardzo przydatnego. Szkoda, że tak poźno Ale jeszcze sobie poczytam. Wrzucam tutaj, a może nasze przemiłe panie moderatorki przeniosą słowniczek w miejsce, w ktorym nie zaginie i będzie służył przyszłym pokoleniom WSR Niektóre pytania np. o badania eksplanacyjne i eksploracyje pojawiły się na OKE. Kto wie, o co zapytają w następnych latach
Analiza korelacji badania współzależności (wzajemnego oddziaływania) lub występowania dwóch zjawisk lub cech tej samej zbiorowości. Statystyczny opis współzależności może mieć formę tabelaryczną (szeregi lub tablice), graficzną (diagram korelacyjny) oraz parametryczną w postaci odpowiedniej charakterystyki liczbowej (współczynniki korelacji).
Analiza regresji badanie oddziaływania cechy traktowanej jako zmienna niezależna na cechę traktowaną jako zmienna zależna. Wykorzystywana jest do rozpoznania wielkości wpływu jednej z cech na drugą w związkach przyczynowo-skutkowych, objaśniania zmienności jednej cechy zmiennością drugiej i szacowania nie znanych wartości jednej cechy na podstawie znanych lub założonych wartości drugiej cechy. Formalnym zapisem tego oddziaływania są funkcje regresji.
Ankieta metoda zbierania informacji ze źródeł pierwotnych, oparta na procesie wzajemnego komunikowania się badacza z osobami odpowiadającymi pisemnie na jego pytania. Rozróżnia się ankiety: pocztową, prasową, audotoryjną, opakowaniową, radiową, komputerową, panel i badania typu "omnibus".
Badania eksplanacyjne badania marketingowe o ściśle określonym celu badawczym, zakresie i źródłach niezbędnych informacji. Forma i sposób gromadzenia informacji są uporządkowane, a techniki i procedury - zaprojektowane. Badania te dzielą się na opisowe oraz przyczynowo-skutkowe ("eksperymentalne").
Badania eksploracyjne badania marketingowe użyteczne wówczas, gdy niezbędne jest zrozumienie istoty określonego zjawiska lub procesu oraz ustalenie informacji, które należy zgromadzić. Badania te podejmuje się, mając świadomość ich potrzeby, choć bez pełnej wiedzy na temat kierunków i sposobów ich prowadzenia.
Badania ilościowe polegają na zebraniu danych, które można poddać obróbce statystycznej. Prowadzone są na stosunkowo dużych reprezentatywnych próbach przy wykorzystaniu standaryzowanych technik i narzędzi badawczych. Możliwe jest uogólnienie wyników na całą badaną populację.
Badania jakościowe polegają głównie na zebraniu informacji dotyczących motywów, postaw i preferencji. Badania te wyjaśniają i pozwalają zrozumieć analizowane zjawiska, które jednak nie mogą być potwierdzone statystycznie. Prowadzone są na niewielkich i niereprezentacyjnych próbach badawczych. Nie upoważniają do uogólnień; zwykle poprzedzają lub uzupełniają badania ilościowe.
Badania marketingowe systematyczny i obiektywny proces gromadzenia, przetwarzania oraz prezentacji informacji na potrzeby podejmowania decyzji marketingowych. Badania przebiegają w czterech etapach: przygotowanie, realizacja oraz analiza i komunikowanie wyników.
Badania terenowe (badania pierwotne) badania bezpośrednie (field resarch), polegające na gromadzeniu (zbieraniu) informacji w terenie. Informacje te dokładnie odpowiadają specyficznemu problemowi badawczemu i mają charakter pierwotny.
Badania "zza biurka" (badania wtórne) badania bezpośrednie (desk resarch), prowadzone przy wykorzystaniu istniejących, dostępnych informacji wewnętrznych i zewnętrznych. Przedmiotem analiz są wyniki wcześniejszych pomiarów pierwotnych lub wtórnych.
Badania próbne (pilotaż) integralna część procesu badawczego, której celem jest sprawdzenie poprawności przyjętych założeń badawczych w zakresie metod i technik gromadzenia informacji, a także przetestowania narzędzi badawczych.
Brief zapytanie ofertowe skierowane przez zleceniodawcę- menedżera do wybranej agencji badań marketingowych. Brief powinien zawierać: określenie celów badania, wyspecyfikowanie problemów i pytań, na które badania mają udzielić odpowiedzi, wskazanie zakresów badań, wyznaczenie terminu wykonania, sugestie co do metod badawczych, budżet badań.
Dobór losowy próby sposób doboru jednostek, w którym przypadek losowy decyduje o tym, która jednostka zostanie dobrana z listy badanej populacji; wszystkie jednostki badanej populacji mogą się znaleźć w próbie z tym samym znanym prawdopodobieństwem.
Dobór nielosowy próby sposób doboru jednostek nie oparty na rachunku prawdopodobieństwa, lecz na intuicji i wiedzy badacza.
Dobór próby proces obejmujący zdefiniowanie badanej zbiorowości, określenie operatu losowania, ustalenie liczebności próby, wybór metody doboru próby oraz pobranie próby według określonego planu.
Informacje operatywne informacje gromadzone stale, w sposób ciągły, wykorzystywane do podejmowania przede wszystkim bieżących decyzji dotyczących powtarzających się działań rynkowych; dostarczają wiedzy o sytuacji firmy. Przykładem informacji operatywnych są m.in. okresowe sprawozdania sprzedaży produktu, kosztów produkcji w różnych przekrojach, kosztów transportu, cen.
Informacje specjalne (problemowe) informacje powstające w wyniku prowadzenia specjalnych badań; pozwalają określić przyszłe kierunki rozwoju przedsiębiorstwa, przewidzieć prawdopodobne reakcje nabywców na działania marketingowe podejmowane przez przedsiębiorstwo. Są wykorzystywane do podejmowania decyzji strategicznych.
Informacje wewnętrzne informacje wytwarzane i dostępne wewnątrz przedsiębiorstwa; dotyczą wielkości sprzedaży, dostaw, zapasów, kosztów i innych wskaźników związanych z działalnością firmy.
Informacje zewnętrzne informacje wytwarzane i dostępne w otoczeniu przedsiębiorstwa; dotyczą m.in. wielkości potencjalnego rynku, cech i zachowań konsumentów, czynników wpływających na rynek, działalności konkurentów.
Informacje ze źródeł pierwotnych informacje o charakterze pierwotnym, niedostępne w innych źródłach i gromadzone w ściśle określonym celu. Pozyskiwanie informacji odbywa się według określonej procedury i wymaga zastosowania specjalnie dobranych metod i narzędzi badawczych. Źródłem informacji może być każdy podmiot rynkowy (konsumenci, klienci instytucjonalni, konkurenci, instytucje rynkowe itp.). Informacje z tych źródeł mają z reguły charakter statyczno-przekrojowy.
Informacje ze źródeł wtórnych dane, na ogół przetworzone, które są wynikiem badań i pomiarów prowadzonych wcześniej dla określonych celów. Informacje te pochodzą zarówno ze źródeł wewnętrznych przedsiębiorstwa (informacje o produkcji, sprzedaży, zapasach, cenach itp.), jak i ze źródeł zewnętrznych krajowych i zagranicznych (opublikowane informacje pochodzące ze statystyki masowej, organizacji administracyjno-gospodarczych, banków, stowarzyszeń, instytutów badawczych, zrzeszeń itp.).
Kwestionariusz lista pytań na jeden lub więcej tematów, uporządkowana merytorycznie i graficznie, zwykle wydrukowana. Podstawowe narzędzie pomiarowe w bezpośrednich metodach gromadzenia informacji. W kwestionariuszu stosuje się pytania: otwarte, zamknięte, półotwarte, filtrujące, kontrolne i metryczkowe.
Metoda burzy mózgów metoda grupowego myślenia lub inaczej - generowania nowych pomysłów. Zgromadzone, celowo dobrane osoby wymieniają poglądy na dany temat, zgłaszają pomysły i rozwiązania, co pozwala na uzyskanie wielu nowych koncepcji.
Metoda delficka seria powtarzanych badań ankietowych skierowanych do celowo wybranej grupy ekspertów w celu uzyskania zgodnych opinii i stanowisk co do przyszłego rozwoju zjawisk i procesów będących obiektem badania.
Metoda doboru jednostek typowych dobór do próby takich jednostek, które zostały uznane za przeciętne, typowe.
Metoda doboru kwotowego dobór próby oparty na założeniu, że próba jest reprezentatywna dla całej populacji badanej, jeśli struktura próby z punktu widzenia wybranych cech jest taka sama jak struktura badanej zbiorowości. Dobór próby wymaga więc dokładnej znajomości struktury badanej populacji.
Metoda kuli śniegowej dobór polegający na dotarciu do nielicznej grupy badanych, a następnie za ich pośrednictwem do kolejnych znanych im jednostek o podobnych cechach. W ten sposób następuje zwiększenie liczby jednostek w próbie aż do uzyskania zakładanej liczebności grupy.
Metoda ocen ekspertów metoda zbierania informacji na podstawie pisemnych lub ustnych wypowiedzi uczestników-ekspertów dobranych w sposób celowy. Ekspertami są osoby, które potrafią udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące przyszłej sytuacji, a więc specjaliści, producenci, handlowcy.
Metody heurystyczne (twórczego myślenia) metody zbierania informacji oparte na wykorzystaniu opinii i idei specjalistów oraz naukowców, przydatne zwłaszcza w sytuacji, gdy nie ma innych możliwości pozyskania danych. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w prognozowaniu o charakterze subiektywnym, a także są źródłem informacji jakościowych. Do najczęściej wykorzystywanych metod heurystycznych w badaniach marketingowych należą: metoda ocen ekspertów, metoda delficka, burza mózgów.
Metody projekcyjne zbiór technik badawczych służących do pomiaru cech jakościowych. Pytania lub bodźce skierowane do respondenta mają formę pośrednią. Respondent, oceniając postawy, motywy, zachowania innych, przypisuje im nieświadomie swoje cechy. W ten sposób dokonuje się pomiaru cech konsumenta, głównie psychicznych, które byłoby trudno ujawnić w inny sposób. Rolę instrumentów pomiarowych pełnią różnego rodzaju testy.
Moderator osoba prowadząca wywiad grupowy lub zogniskowany, odpowiedzialna za zebranie informacji i dokonanie analizy.
Obserwacja metoda zbierania informacji ze źródeł pierwotnych, polegająca na dokonywaniu spostrzeżeń w sposób zamierzony, planowy i systematyczny w celu znalezienia odpowiedzi na określone i wyraźnie postawione pytanie. Obiektem informacji mogą być zarówno osoby, ich zachowania, jak i przedmioty. Rozróżnia się obserwację: jawną i ukrytą, bezpośrednią i pośrednią, uczestniczącą i nieuczestniczącą.
"Omnibus" wielotematyczne badanie ankietowe prowadzone w sposób systematyczny, na terenie całego kraju, przez wyspecjalizowane agencje badawcze na reprezentatywnej próbie. Zwykle obejmuje ono wiele tematów, które są zamawiane przez różne firmy.
Operat (wykaz) populacji badanej zbiór elementów tej populacji odwzorowany na określonej liście, z której dobiera się próbę. Operatem losowania mogą być: księga adresowa, listy wyborców, mapa, książka telefoniczna.
Opis statystyczny analiza rozkładu danej cechy w próbie lub w zbiorowości generalnej.
Panel stała reprezentacja populacji generalnej wybrana do wielokrotnych badań, powtarzanych w regularnych odstępach czasu, zwykłe o tym samym zakresie podmiotowym (programie badań). Panel to również forma badań ciągłych oparta na stałej próbie, tj. grupie konsumentów, gospodarstw domowych, hurtowników, producentów.
Pomiar efekt końcowy procesu pozyskiwania informacji ze źródeł bezpośrednich. Uzyskane dane mają charakter pierwotny i mogą być przetwarzane zgodnie z potrzebami decyzyjnymi.
Populacja badana zbiorowość, której wszystkie elementy mają wspólne cechy istotne z punktu widzenia celu badania i o której badacz chce uzyskać określone informacje w celu rozwiązania problemu marketingowego.
Proces pomiaru pozyskiwanie informacji o badanym obiekcie (procesie, zjawisku itp.). W wyniku pomiaru uzyskujemy informacje dotyczące wartości (wielkości) badanego obiektu (zjawiska, jego cech, procesu) w danym momencie czasu oraz dotyczące zmian, jakim ten obiekt uległ w nie zmienionych warunkach lub w zmienionych, zidentyfikowanych warunkach.
Projekt (program) badania specjalnie opracowany przewodnik czynności składających się na całe przedsięwzięcie badawcze. W projekcie powinny być ustalone: cele badawcze, zakresy badania (przedmiotowy, podmiotowy, przestrzenny i czasowy), podstawowe metody gromadzenia i przetwarzania informacji, harmonogram i koszty badania.
Próba badawcza świadomie dobrana część populacji badanej. Na podstawie wyników pomiaru próby formułuje się wnioski opisujące całą zbiorowość.
Raport prezentacja całości wyników badania marketingowego w formie pisemnej; dzieli się na części: wprowadzającą, analityczną i wnioskową. Uzupełnieniem raportu pisemnego jest często prezentacja ustna.
Skale pomiarowe instrument odwzorowania rzeczywistych zjawisk i ich regulacji. Skale buduje się, przyporządkowując symbole mierzonym cechom według określonych zasad. Rozróżnia się cztery typy skal: nominalne, porządkowe, przedziałowe i stosunkowe.
Skalowanie czynność odwzorowania mierzonej cechy za pomocą wybranej skali.
System informacji marketingowej struktura, w ramach której w interakcje wchodzą ludzie, urządzenia i procedury, a w efekcie powstaje uporządkowany przepływ odpowiednich informacji wewnętrznych i zewnętrznych, pomagających w podejmowaniu decyzji marketingowych.
Testy instrumenty pomiarowe stosowane w metodach projekcyjnych. Rozróżnia się testy: skojarzeń słownych, uzupełnień zdań, rysunkowe, akceptacji produktu, akceptacji ceny, koniunktury.
Wnioskowanie statystyczne sformułowanie wniosków opisujących całą zbiorowość na podstawie wyników pomiaru próby. Reguły wnioskowania są określone przez metody szacowania parametrów populacji generalnej oraz metody weryfikacji określonych hipotez statystycznych.
Wywiad metoda zbierania informacji ze źródeł pierwotnych, oparta na procesie wzajemnego komunikowania się badacza z respondentem. Wywiad jest szczególnego rodzaju rozmową, której celem jest uzyskanie określonego zestawu informacji. Rozróżnia się wywiady: bezpośredni, telefoniczny, głębinowy, zogniskowany.
Zarządzanie marketingowe koncepcja zarządzania polegająca na identyfikacji, ocenie i wyborze docelowych segmentów nabywców oraz formułowaniu i kierowaniu kombinacjami różnych działań tak zaprojektowanych, aby stymulowały proces wymiany z tymi segmentami.
Analiza korelacji badania współzależności (wzajemnego oddziaływania) lub występowania dwóch zjawisk lub cech tej samej zbiorowości. Statystyczny opis współzależności może mieć formę tabelaryczną (szeregi lub tablice), graficzną (diagram korelacyjny) oraz parametryczną w postaci odpowiedniej charakterystyki liczbowej (współczynniki korelacji).
Analiza regresji badanie oddziaływania cechy traktowanej jako zmienna niezależna na cechę traktowaną jako zmienna zależna. Wykorzystywana jest do rozpoznania wielkości wpływu jednej z cech na drugą w związkach przyczynowo-skutkowych, objaśniania zmienności jednej cechy zmiennością drugiej i szacowania nie znanych wartości jednej cechy na podstawie znanych lub założonych wartości drugiej cechy. Formalnym zapisem tego oddziaływania są funkcje regresji.
Ankieta metoda zbierania informacji ze źródeł pierwotnych, oparta na procesie wzajemnego komunikowania się badacza z osobami odpowiadającymi pisemnie na jego pytania. Rozróżnia się ankiety: pocztową, prasową, audotoryjną, opakowaniową, radiową, komputerową, panel i badania typu "omnibus".
Badania eksplanacyjne badania marketingowe o ściśle określonym celu badawczym, zakresie i źródłach niezbędnych informacji. Forma i sposób gromadzenia informacji są uporządkowane, a techniki i procedury - zaprojektowane. Badania te dzielą się na opisowe oraz przyczynowo-skutkowe ("eksperymentalne").
Badania eksploracyjne badania marketingowe użyteczne wówczas, gdy niezbędne jest zrozumienie istoty określonego zjawiska lub procesu oraz ustalenie informacji, które należy zgromadzić. Badania te podejmuje się, mając świadomość ich potrzeby, choć bez pełnej wiedzy na temat kierunków i sposobów ich prowadzenia.
Badania ilościowe polegają na zebraniu danych, które można poddać obróbce statystycznej. Prowadzone są na stosunkowo dużych reprezentatywnych próbach przy wykorzystaniu standaryzowanych technik i narzędzi badawczych. Możliwe jest uogólnienie wyników na całą badaną populację.
Badania jakościowe polegają głównie na zebraniu informacji dotyczących motywów, postaw i preferencji. Badania te wyjaśniają i pozwalają zrozumieć analizowane zjawiska, które jednak nie mogą być potwierdzone statystycznie. Prowadzone są na niewielkich i niereprezentacyjnych próbach badawczych. Nie upoważniają do uogólnień; zwykle poprzedzają lub uzupełniają badania ilościowe.
Badania marketingowe systematyczny i obiektywny proces gromadzenia, przetwarzania oraz prezentacji informacji na potrzeby podejmowania decyzji marketingowych. Badania przebiegają w czterech etapach: przygotowanie, realizacja oraz analiza i komunikowanie wyników.
Badania terenowe (badania pierwotne) badania bezpośrednie (field resarch), polegające na gromadzeniu (zbieraniu) informacji w terenie. Informacje te dokładnie odpowiadają specyficznemu problemowi badawczemu i mają charakter pierwotny.
Badania "zza biurka" (badania wtórne) badania bezpośrednie (desk resarch), prowadzone przy wykorzystaniu istniejących, dostępnych informacji wewnętrznych i zewnętrznych. Przedmiotem analiz są wyniki wcześniejszych pomiarów pierwotnych lub wtórnych.
Badania próbne (pilotaż) integralna część procesu badawczego, której celem jest sprawdzenie poprawności przyjętych założeń badawczych w zakresie metod i technik gromadzenia informacji, a także przetestowania narzędzi badawczych.
Brief zapytanie ofertowe skierowane przez zleceniodawcę- menedżera do wybranej agencji badań marketingowych. Brief powinien zawierać: określenie celów badania, wyspecyfikowanie problemów i pytań, na które badania mają udzielić odpowiedzi, wskazanie zakresów badań, wyznaczenie terminu wykonania, sugestie co do metod badawczych, budżet badań.
Dobór losowy próby sposób doboru jednostek, w którym przypadek losowy decyduje o tym, która jednostka zostanie dobrana z listy badanej populacji; wszystkie jednostki badanej populacji mogą się znaleźć w próbie z tym samym znanym prawdopodobieństwem.
Dobór nielosowy próby sposób doboru jednostek nie oparty na rachunku prawdopodobieństwa, lecz na intuicji i wiedzy badacza.
Dobór próby proces obejmujący zdefiniowanie badanej zbiorowości, określenie operatu losowania, ustalenie liczebności próby, wybór metody doboru próby oraz pobranie próby według określonego planu.
Informacje operatywne informacje gromadzone stale, w sposób ciągły, wykorzystywane do podejmowania przede wszystkim bieżących decyzji dotyczących powtarzających się działań rynkowych; dostarczają wiedzy o sytuacji firmy. Przykładem informacji operatywnych są m.in. okresowe sprawozdania sprzedaży produktu, kosztów produkcji w różnych przekrojach, kosztów transportu, cen.
Informacje specjalne (problemowe) informacje powstające w wyniku prowadzenia specjalnych badań; pozwalają określić przyszłe kierunki rozwoju przedsiębiorstwa, przewidzieć prawdopodobne reakcje nabywców na działania marketingowe podejmowane przez przedsiębiorstwo. Są wykorzystywane do podejmowania decyzji strategicznych.
Informacje wewnętrzne informacje wytwarzane i dostępne wewnątrz przedsiębiorstwa; dotyczą wielkości sprzedaży, dostaw, zapasów, kosztów i innych wskaźników związanych z działalnością firmy.
Informacje zewnętrzne informacje wytwarzane i dostępne w otoczeniu przedsiębiorstwa; dotyczą m.in. wielkości potencjalnego rynku, cech i zachowań konsumentów, czynników wpływających na rynek, działalności konkurentów.
Informacje ze źródeł pierwotnych informacje o charakterze pierwotnym, niedostępne w innych źródłach i gromadzone w ściśle określonym celu. Pozyskiwanie informacji odbywa się według określonej procedury i wymaga zastosowania specjalnie dobranych metod i narzędzi badawczych. Źródłem informacji może być każdy podmiot rynkowy (konsumenci, klienci instytucjonalni, konkurenci, instytucje rynkowe itp.). Informacje z tych źródeł mają z reguły charakter statyczno-przekrojowy.
Informacje ze źródeł wtórnych dane, na ogół przetworzone, które są wynikiem badań i pomiarów prowadzonych wcześniej dla określonych celów. Informacje te pochodzą zarówno ze źródeł wewnętrznych przedsiębiorstwa (informacje o produkcji, sprzedaży, zapasach, cenach itp.), jak i ze źródeł zewnętrznych krajowych i zagranicznych (opublikowane informacje pochodzące ze statystyki masowej, organizacji administracyjno-gospodarczych, banków, stowarzyszeń, instytutów badawczych, zrzeszeń itp.).
Kwestionariusz lista pytań na jeden lub więcej tematów, uporządkowana merytorycznie i graficznie, zwykle wydrukowana. Podstawowe narzędzie pomiarowe w bezpośrednich metodach gromadzenia informacji. W kwestionariuszu stosuje się pytania: otwarte, zamknięte, półotwarte, filtrujące, kontrolne i metryczkowe.
Metoda burzy mózgów metoda grupowego myślenia lub inaczej - generowania nowych pomysłów. Zgromadzone, celowo dobrane osoby wymieniają poglądy na dany temat, zgłaszają pomysły i rozwiązania, co pozwala na uzyskanie wielu nowych koncepcji.
Metoda delficka seria powtarzanych badań ankietowych skierowanych do celowo wybranej grupy ekspertów w celu uzyskania zgodnych opinii i stanowisk co do przyszłego rozwoju zjawisk i procesów będących obiektem badania.
Metoda doboru jednostek typowych dobór do próby takich jednostek, które zostały uznane za przeciętne, typowe.
Metoda doboru kwotowego dobór próby oparty na założeniu, że próba jest reprezentatywna dla całej populacji badanej, jeśli struktura próby z punktu widzenia wybranych cech jest taka sama jak struktura badanej zbiorowości. Dobór próby wymaga więc dokładnej znajomości struktury badanej populacji.
Metoda kuli śniegowej dobór polegający na dotarciu do nielicznej grupy badanych, a następnie za ich pośrednictwem do kolejnych znanych im jednostek o podobnych cechach. W ten sposób następuje zwiększenie liczby jednostek w próbie aż do uzyskania zakładanej liczebności grupy.
Metoda ocen ekspertów metoda zbierania informacji na podstawie pisemnych lub ustnych wypowiedzi uczestników-ekspertów dobranych w sposób celowy. Ekspertami są osoby, które potrafią udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące przyszłej sytuacji, a więc specjaliści, producenci, handlowcy.
Metody heurystyczne (twórczego myślenia) metody zbierania informacji oparte na wykorzystaniu opinii i idei specjalistów oraz naukowców, przydatne zwłaszcza w sytuacji, gdy nie ma innych możliwości pozyskania danych. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w prognozowaniu o charakterze subiektywnym, a także są źródłem informacji jakościowych. Do najczęściej wykorzystywanych metod heurystycznych w badaniach marketingowych należą: metoda ocen ekspertów, metoda delficka, burza mózgów.
Metody projekcyjne zbiór technik badawczych służących do pomiaru cech jakościowych. Pytania lub bodźce skierowane do respondenta mają formę pośrednią. Respondent, oceniając postawy, motywy, zachowania innych, przypisuje im nieświadomie swoje cechy. W ten sposób dokonuje się pomiaru cech konsumenta, głównie psychicznych, które byłoby trudno ujawnić w inny sposób. Rolę instrumentów pomiarowych pełnią różnego rodzaju testy.
Moderator osoba prowadząca wywiad grupowy lub zogniskowany, odpowiedzialna za zebranie informacji i dokonanie analizy.
Obserwacja metoda zbierania informacji ze źródeł pierwotnych, polegająca na dokonywaniu spostrzeżeń w sposób zamierzony, planowy i systematyczny w celu znalezienia odpowiedzi na określone i wyraźnie postawione pytanie. Obiektem informacji mogą być zarówno osoby, ich zachowania, jak i przedmioty. Rozróżnia się obserwację: jawną i ukrytą, bezpośrednią i pośrednią, uczestniczącą i nieuczestniczącą.
"Omnibus" wielotematyczne badanie ankietowe prowadzone w sposób systematyczny, na terenie całego kraju, przez wyspecjalizowane agencje badawcze na reprezentatywnej próbie. Zwykle obejmuje ono wiele tematów, które są zamawiane przez różne firmy.
Operat (wykaz) populacji badanej zbiór elementów tej populacji odwzorowany na określonej liście, z której dobiera się próbę. Operatem losowania mogą być: księga adresowa, listy wyborców, mapa, książka telefoniczna.
Opis statystyczny analiza rozkładu danej cechy w próbie lub w zbiorowości generalnej.
Panel stała reprezentacja populacji generalnej wybrana do wielokrotnych badań, powtarzanych w regularnych odstępach czasu, zwykłe o tym samym zakresie podmiotowym (programie badań). Panel to również forma badań ciągłych oparta na stałej próbie, tj. grupie konsumentów, gospodarstw domowych, hurtowników, producentów.
Pomiar efekt końcowy procesu pozyskiwania informacji ze źródeł bezpośrednich. Uzyskane dane mają charakter pierwotny i mogą być przetwarzane zgodnie z potrzebami decyzyjnymi.
Populacja badana zbiorowość, której wszystkie elementy mają wspólne cechy istotne z punktu widzenia celu badania i o której badacz chce uzyskać określone informacje w celu rozwiązania problemu marketingowego.
Proces pomiaru pozyskiwanie informacji o badanym obiekcie (procesie, zjawisku itp.). W wyniku pomiaru uzyskujemy informacje dotyczące wartości (wielkości) badanego obiektu (zjawiska, jego cech, procesu) w danym momencie czasu oraz dotyczące zmian, jakim ten obiekt uległ w nie zmienionych warunkach lub w zmienionych, zidentyfikowanych warunkach.
Projekt (program) badania specjalnie opracowany przewodnik czynności składających się na całe przedsięwzięcie badawcze. W projekcie powinny być ustalone: cele badawcze, zakresy badania (przedmiotowy, podmiotowy, przestrzenny i czasowy), podstawowe metody gromadzenia i przetwarzania informacji, harmonogram i koszty badania.
Próba badawcza świadomie dobrana część populacji badanej. Na podstawie wyników pomiaru próby formułuje się wnioski opisujące całą zbiorowość.
Raport prezentacja całości wyników badania marketingowego w formie pisemnej; dzieli się na części: wprowadzającą, analityczną i wnioskową. Uzupełnieniem raportu pisemnego jest często prezentacja ustna.
Skale pomiarowe instrument odwzorowania rzeczywistych zjawisk i ich regulacji. Skale buduje się, przyporządkowując symbole mierzonym cechom według określonych zasad. Rozróżnia się cztery typy skal: nominalne, porządkowe, przedziałowe i stosunkowe.
Skalowanie czynność odwzorowania mierzonej cechy za pomocą wybranej skali.
System informacji marketingowej struktura, w ramach której w interakcje wchodzą ludzie, urządzenia i procedury, a w efekcie powstaje uporządkowany przepływ odpowiednich informacji wewnętrznych i zewnętrznych, pomagających w podejmowaniu decyzji marketingowych.
Testy instrumenty pomiarowe stosowane w metodach projekcyjnych. Rozróżnia się testy: skojarzeń słownych, uzupełnień zdań, rysunkowe, akceptacji produktu, akceptacji ceny, koniunktury.
Wnioskowanie statystyczne sformułowanie wniosków opisujących całą zbiorowość na podstawie wyników pomiaru próby. Reguły wnioskowania są określone przez metody szacowania parametrów populacji generalnej oraz metody weryfikacji określonych hipotez statystycznych.
Wywiad metoda zbierania informacji ze źródeł pierwotnych, oparta na procesie wzajemnego komunikowania się badacza z respondentem. Wywiad jest szczególnego rodzaju rozmową, której celem jest uzyskanie określonego zestawu informacji. Rozróżnia się wywiady: bezpośredni, telefoniczny, głębinowy, zogniskowany.
Zarządzanie marketingowe koncepcja zarządzania polegająca na identyfikacji, ocenie i wyborze docelowych segmentów nabywców oraz formułowaniu i kierowaniu kombinacjami różnych działań tak zaprojektowanych, aby stymulowały proces wymiany z tymi segmentami.
-
- Nowy(a)
- Posty: 40
- Rejestracja: 26 wrz (wt) 2006, 02:00:00
-
- Czasami coś napisze
- Posty: 150
- Rejestracja: 21 sty (ndz) 2007, 01:00:00
Ja mam jedno pytanie.
Co znaczy "ilość kolorów: 4+4"? Po prostu takie stwierdzenie.
Np.tutaj: http://bip.kujawsko-pomorskie.pl/files/ ... y/opis.pdf
< nie wiem, co to za strona. To jest przykład.
"4+4", "4+0"...
P.S. I odpowiedzcie koleżance post wyżej
Co znaczy "ilość kolorów: 4+4"? Po prostu takie stwierdzenie.
Np.tutaj: http://bip.kujawsko-pomorskie.pl/files/ ... y/opis.pdf
< nie wiem, co to za strona. To jest przykład.
"4+4", "4+0"...
P.S. I odpowiedzcie koleżance post wyżej