język jako narzędzie manipulacji. omów temat na wybranych pr

O wszystkim co nie pasuje do pozostałych for np.: Hobby, Muzyka, Kino, Film, TV, Sport, Gry i zabawy, Internet, Książki

Moderatorzy: zielonyszerszen, s_wojtkowski, sinar

ODPOWIEDZ
wizard2000
Nowy(a)
Posty: 1
Rejestracja: 16 lut (śr) 2005, 01:00:00

język jako narzędzie manipulacji. omów temat na wybranych pr

Post autor: wizard2000 » 16 lut (śr) 2005, 17:35:55

czy muglby ktos mi pomuc z tym tematem: "język jako narzędzie manipulacji. omów temat na wybranych przykładach" z jezyka polskiego

mieze
Bywalec
Bywalec
Posty: 449
Rejestracja: 07 wrz (wt) 2004, 02:00:00

Post autor: mieze » 16 lut (śr) 2005, 17:39:57

zobacz <a href="http://www.szkolareklamy.pl/ftopict-1911.html" target="_blank"> Bibliografię</a> i odpowiedź na podobny temat, reklama, język reklamy, marketing.

RafMak
Zaczyna działać
Zaczyna działać
Posty: 224
Rejestracja: 21 sie (sob) 2004, 02:00:00

Post autor: RafMak » 16 lut (śr) 2005, 18:57:20

heh mieze juz takie drzewko widze robisz;)

andy
Ekspert
Ekspert
Posty: 1223
Rejestracja: 03 lip (sob) 2004, 02:00:00

język reklamy

Post autor: andy » 16 lut (śr) 2005, 19:10:21

Zacznij od kwestii fundamentalnej. Otóż o ile język jako tzw. zasób słownictwa + gramatyka jest "neutralny" to istotne jest wyłącznie to jak jest używany.
Rzuć zatem okiem na podstawy komunikacji (popularne schematy: nadawca, odbiorca, kod, szum informacyjny itd.), kwestię tzw. kompetencji językowych, teorię aktów mowy, semiologię (teorię znaków) - tu bezcenna jest lektura m. in. "Semiologii życia codziennego" Umberto Eco.
Funcje języka, np. Austin rozróżnił 3 aspekty wyrażeń językowych (lokucja- samo wypowiedzenie jakiejś treści, samo zdanie np. Dzień dobry!illokucja-intersja-zamiar, plan, który realizuje człowiek za pomocą wyrażenia językowego.(mówiąc Dzień dobry! Ja realizuję akt przywitania się) per lokucja &#8211; zaplanowane następstwo, co zakładam w czynnościach, zachowaniu odbiorcy)

funkcja manifestacyjna indeksowa &#8211; polega na tym ze za pomocą języka człowiek wyraża , manifestuje swoja przynależność lub nie przynależność do pewnych grup społecznych, zwykle w t6ym celu używa się socjolektów ( np.. ktoś mówi w żargonie przestępczym, ujawnia , ze należy do grona przestępczego.

funkcja fatyczna (Jacobson) &#8211; wprowadził Bronisław Malinowski. Polega na tym , że za pomocą języka , w formie mówienia stwarzamy i podtrzymujemy stosunki społ . Jest to czynność niedynamiczna, w pewnym sensie zachowanie fatyczne jest pozbawione sensu. (np. puste rozmowy by podtrzymać kontakt)Sam fakt rozmowy jest ważniejszy niż to co się mówi.

(...)

Wbrew temu, co się zwykle sądzi nie tylko język reklamy, mediów, polityków jest pełen różnych rodzajów manipulacji. Typowa pani od polskiego oburzy sie, kiedy zarzucimy coś wierszowi Wieszcza. Przecież on tylko tęsknił za ojczyzną, reszta była nieistotna.

Tu warto odwołać się do wujka Freuda i treści ukrytych, nieuświadomionych.

Warto też doprecyzować o jaki język chodzi? Pisany? Mówiony? Np. w języku mówionym o ile dobrze pamiętam tylko 20% stanowi to, co mówimy, aż 60% JAK, a 20 % inne okoliczności towarzyszące.

Daj znać o czym konkretnie zamierzasz pisać, łatwiej Ci pomożemy. :-D
Ostatnio zmieniony 17 lut (czw) 2005, 11:03:40 przez andy, łącznie zmieniany 1 raz.

aw
akademiareklamy.edu.pl
akademiareklamy.edu.pl
Posty: 1397
Rejestracja: 27 lut (czw) 2003, 01:00:00

język wpływu i manipulacji

Post autor: aw » 16 lut (śr) 2005, 20:19:47

Polecam nowa książkę Andrzeja Batko "Sztuka perswazji, czyli język wpływu i manipulacji" Gliwice 2005 Wydawnictwo Helion - właśnie ją sobie nabyłem w Empiku - bardzo pomocna materia naukowa.

Gość

Post autor: Gość » 04 paź (czw) 2007, 22:19:14

No i również mam ten temat na maturę. Chciałbym napisac o języku mówionym na przykładach polityków, mediów [reklama] oraz jak już wspomniał ktos wczesniej na jakis przykładach kontrowersyjnych. ;) Potrzeba mi kilku ciekawych pozycji... jakies uwagi podpowiedzi też milie widziane ;)

ola222

Post autor: ola222 » 14 sty (pn) 2008, 13:12:49

Hej :) moj temat na mature to rowniez " jezyk jako narzedzie manipulacji " ;p juz mam pomysl...ale tak naprawde nie wiem od czego zaczac...jaki zrobic wstep...prosze o pomoc :)

aneeeth

język narzędziem manipulacji

Post autor: aneeeth » 03 sty (pn) 2011, 13:35:29

Masz już wybrany temat prezentacji maturalnej? Czy może ciągle się wahasz i go zmieniasz? Chcesz, żeby było szybko łatwo i przyjemnie bo uważasz, że prezentacja maturalna to tylko formalność?
Mam coś idealnie dla Ciebie! Prezentacje, której temat brzmi :

"ANALIZUJĄC WYBRANE PRZYKŁADY WYJAŚNIJ, W JAKI SPOSÓB JĘZYK MOŻE STAĆ SIĘ NARZĘDZIEM MANIPULACJI"

Czy zamiast przygotowywać się do ważnych egzaminów pisemnych tracisz czas(którego z dnia na dzień zostaje coraz mniej!)na szukanie niezbędnych materiałów do Twojej prezentacji?
A może po prostu Ci się nie chce pisać własnej prezentacji i wolisz poświęcić ten czas na coś przyjemniejszego?

Jeżeli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedziałeś/łaś twierdząco to ogłoszenie jest dla Ciebie!:) Przeżyłam to samo co Ty teraz w maju ale wiedziałam, że idę na egzamin ustny z idealnie przygotowaną prezentacją! Moja praca była pisana wspólnie z dwoma nauczycielami polonistami, sprawdzana kilkakrotnie i oceniona najwyżej jak się da! Praca zyskała uznanie wśród komisji za oryginalne i doskonałe podejście do tematu.

W skład materiałów oprócz pracy (czyli tekstu na dwie strony A4) wchodzą: konspekt plan prezentacji, bibliografia, reklamy multimedialne, plakaty, cytaty a także zbiór wszystkich materiałów z których korzystałam w czasie tworzenia mojej prezentacji maturalnej. Naturalnie jeżeli tylko będziesz miał/miała jakieś pytania służę swoja rzetelna pomocą i z wielka chęcią podpowiem jakich pytań możesz się spodziewać podczas egzaminu i w którym kierunku się przygotowywać do starcia z komisją:)

Cena to 80zł oczywiście do negocjacji:)

mail : aneeeth@tlen.pl

emilkaa990

Post autor: emilkaa990 » 27 lut (ndz) 2011, 10:02:34

Sprzedam prezentacje maturalna "językowe środki perswazji w reklamie. Radio tv prasa"
-bibliografia
-plan ramowy
-nagrania reklam
-tekst pracy
-cytaty na plansze
sama za tą pracę zdobyłam 20/20 pkt.
e-mail: sunsolarwp.pl
gg 8566652 pisac nawet jak niedostepna
tel 511374630

naively

Polecam

Post autor: naively » 26 lut (wt) 2013, 22:21:32

sprzedam prezentację na temat "Język jako narzędzie manipulacji. Omów temat odnosząc się do literatury i życia codziennego" razem z bibliografią i planem pracy
mail: naively@gazeta.pl
numer telefonu: 664 644 252

AnonimMonika

Sprzedam lub napisze prezentacje maturalna

Post autor: AnonimMonika » 08 mar (sob) 2014, 09:20:54

Koszt 49 zł- mogę rownież napisać prezentacje, jeśli tu nie znalazłeś swojego temaciku. Koszt się nie zmienia. Zapraszam pod e-mail: eft-leg@wp.pl

1. Biografia jako klucz do zrozumienia twórczości pisarza. Omów temat na wybranych przykładach literackich.
2. Fenomen prozy Ryszarda Kapuścińskiego. Przedstaw sylwetke reportera i wybrane teksty.
3. Literatura pamiętnikarska. Przedstaw jej cechy gatunkowe i funkcje odwołując się do wybranych przykładów literackich.
4. Klasyka horroru i jej adaptacje filmowe. Zaprezentuj na wybranych przykładach sposoby zaspokajania gustów i potrzeb widza XXI wieku.
5. Filmy inspirowane literaturą. Omów wybrane przykłady.
6. Rola symbolu w literaturze i innych dziedzinach sztuki. Przedstaw na wybranych przykładach.
7. Analiza językowa tekstów piosenek wybranego zespołu lub wokalisty.
8. Analiza piosenek wybranych wykonawcow. Wyjasnij zasadniczosc doboru srodkow wyrazów. W mojej prezentacji omówię utwory kultury hip-hopowej.
9. Obraz Polski i Polaków. Przedstaw zagadnienie na podstawie wybranych tekstów muzyki rockowej.
10. Polskie zwycięstwa i klęski. Analizując wybrane przykłady, przedstaw w malarstwie jak i literaturze komentowano ważne wydażenia historii narodowej.
11. Wpływ doświadczenia totalitaryzmu na człowieka. Omów zagadnienie, odwołując się do wybranych przykładów z literatury polskiej i obcej.
12. Poświęcenie, które nadaje sens ludzkiemu życiu. Przedstaw problem analizując postawę wybranych bohaterow literackich.
13. Wizje zagłady w dziełach literackich i filmowych. Omów na wybranych przykładach.
14. Literackie kreacje dobrych władców i tyranów. Przedstaw, porównując w analizowanych tekstach, wybranych bohaterów literackich.
15. Porównanie opisów stworzenia świata i człowieka, analizując wybrane mity.
16. Obraz inteligenta ukazany w literaturze Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Przedstaw temat, analizując wybrane przykłady.
17. Funkcje, jakie pełni alter ego bohatera literackiego? Dokonaj analizy zagadnienia na wybranych przykładach.
18. Życie za maską - bohaterowie literaccy w przebraniu. Omów zagadnienie, analizując wybrane utwory literackie różnych epok.
19. Wpływ podróży i wędrówki na postawy bohaterów. Przeanalizuj problem na wybranych przykładach literackich i filmowych.
20. Duchy, sny, zjawy. Określ, jaką funkcję pełnią w wybranych utworach literackich.
21. Literacki wyraz rozpaczy po stracie bliskiej osoby. Dokonaj analizy porownawczej wybranych przykladow.
22. Romantyczna i pozytywistyczna koncepcja patriotyzmu. Odwołaj się do wybranych utworów.
23. Bohater romantyczny a bohater pozytywistyczny. Dokonaj analizy porównawczej.
24. Żywotność bohatera romantycznego następnych epok.Omów na wybranych przykładach.
25. Samotnośc bohatera romantycznego i człowieka współczesnego. Scharakteryzuj i porównaj ją, odwołując się do wybranych utworów literackich romantyzmu
i współczesności.
26. Motyw samotności i jego literackie realizacje. Omów na wybranych przykładach.
27. Motyw cierpienia w literaturze. Omów różne jego wersje ukazane w wybranych utworach.
28. Dramat niespełnienia ludzkich marzeń przedstawiony w literaturze. Określ jego przyczyny i konsekwencje dla ludzkiego istnienia, analizując wybrane
utwory pozytywizmu.
29. Różne koncepcje szczęścia w literaturze i drogi ich poszukiwania. Omów na wybranych przykładach.
30. Obraz dziecka w literaturze. Przedstaw temat, odwołując się do wybranych przykładów literackich.
31. Motyw ojca. Omów temat, odwołują się do wybranych tekstów kultury.
32. Sposoby prezentowania relacji między matką (ojcem) i dzieckiem oraz ich funkcje w utworach literackich na podstawie analizy dowolnie wybranych przykładów
z różnych epok.
33. Matka i dziecko w literaturze polskiej. Scharakteryzuj sposoby kreowania tych bohaterów w utworach z różnych epok.
34. Matki, żony i kochanki. Przedstaw odmienne oblicza kobiet na wybranych przykładach z różnych epok.
35. Wpływ kobiety na decyzje (wybory życiowe) bohaterów jako temat w literaturze. Przedstaw różne jego ujęcia, analizując wybrane przykłady.
36. Literackie portrety psychologiczne kobiet. Omów zagadnienie na przykładzie 2-3 postaci uwzgędniając sposob prezentowania bohaterek.
37. Rola kobiety w życiu bohaterów literackich różnych epok. Rozważ problem odwołując się do wybranych przykładów.
38. Wpływ wybranych postaci kobiet na losy bohaterów. Odwołaj się do literatury różnych epok.
39. Rozstania i powroty. Porównaj funkcje tego motywu w różnych tekstach literackich.
40. Losy i perypetie kochankow na kartach literatury. Przedstaw temat, analizując wybrane przyklady.
41. Motyw miłości w literaturze i filmie. Omów na wybranych przykładach.
42. Język i styl wyznań miłosnych. Omów, analizując wybrane teksty epistolarne.
43. Miłość i gniew. Omów funkcjonowanie motywu w wybranych utworach literackich.
44. Motyw Tristana i Izoldy w literaturze. Przedstaw jego różne ujęcia i funkcje.
45. Miłość w utworach literackich zaprezentuj zagadnienie na wybranych utworach literackich.
46. W wybranych utworach literackich przeanalizuj różne ujęcia motywu miłości.
47. Literackie pary małżeńskie- wzorce i antywzorce. Przedstaw na wybranych przykładach z literatury.
48. Literackie obrazy małżeństw. Przedstaw i porównaj sposoby ich prezentowania, interpretując wybrane utwory literackie.
49. Porównanie różnych modeli życia na przykładzie losów wybranych par małżeńskich w literaturze Polskiej.
50. Miłość jako inspiracja do tworzenia dzieł.
51. Rola miłości w kształtowaniu postaci bohaterów literackich. Omów i porównaj na przykładzie wybranych tekstów różnych epok.
52. Wpływ miłości na człowieka. Trójkąty miłosne
53. Duchy, zjawy i wampiry w literaturze i innych tekstach kultury. Omów problemu w wybranych utworach.
54. Różne ujęcia motywu tańca w literaturze, malarstwie i filmie. Omów, odwołując się do wybranych przykładów.
55. Tytuł jako klucz interpretacyjny w dziełach literackich.
56. Konflikt racji bohaterów w utworach literackich. Omów na wybranych przykładach.
57. Motyw buntu oraz literackie wizerunki ludzi niepokornych
58. Przemiana bohatera literackiego i jej sens w literaturze. Zanalizuj problem, odwołując się do przykładów z różnych epok.
59. Różne modele patriotyzmu i ich powiązanie z ideologią epoki. Przedstaw zagadnienie na wybranych przykładach literatury polskiej.
60. Żądza władzy i jej wpływ na postawę wybranych bohaterów literackich. Przedstaw problem, analizując celowo dobrany materiał.
61. Portret Żyda &#8211; stereotyp czy prawda obiektywna? Zanalizuj temat na podstawie literatury polskiej XIX i XX wieku.
62. Piękno i szpetota kobiecego ciała. Omów ich realizację w różnych tekstach kultury.
63. Holocaust we współczesnej literaturze polskiej. Omów w oparciu o wybrane utwory literackie.
64. Motyw końca świata w literaturze i sztuce. Omów i porównaj sposoby jego funkcjonowania, odwołując się do analizy wybranych przykładów.
65. Stereotyp kobiecości w filmie, reklamie i literaturze współczesnej.
66. Motyw feministycznej postawy bohaterek literackich.
67. Wizerunek uwodzicielki.
68. Przedstaw i porównaj na wybranych przykładach różne literackie kreacje kobiet.
69. Wizerunek Żyda w literaturze polskiej. Omów sposoby jego kreacji charakterystyczne dla różnych tworców.
70. Różne sposoby ukazywania piękna ludzkiego ciała. Porównaj je, analizując przykłady z różnych dziedzin sztuki.
71. Przemiana wewnetrzna jako motyw okreslajacy osobowosc bohatera literackiego. Przedstaw zagadnienie na kilku przykladach.
72. Analiza wybranych przykładów z literatury różnych epok, porównaj najciekawsze Twoim zdaniem, literackie kreacje kobiet.
73. Motyw erotyki w różnych epokach .
74. Wpływ wojny na ludzką psychikę i moralność. Omów, analizując celowe wybrane dzieła literackie.
75. Utopie i antyutopie w literaturze. Przedstaw ich różne ujęcia i funkcje, analizując wybrane utwory.
76. Eksterminacja narodu żydowskiego w czasie II wojny światowej. Przedstaw problem na wybranych przykładach literackich.
77. Różne wizerunki matek w literaturze. Zaprezentuj temat, analizując przykłady z różnych epok.
78. Literackie sposoby analizy ludzkiej psychiki. Przedstaw problem na przykładzie wybranych powieści psychologicznych.
79. Różne portrety kobiet w literaturze. Omów na wybranych przykładach.
80. Świat z perspektywy więźnia. Omów na przykładzie literatury lub literatury i filmu.
81. Etos rycerza średniowiecznego w literaturze następnych epok. Omów problem na wybranych przykładach.
82. Żyć inaczej niż większość...Przedstaw rozważania na temat bohaterów literackich idących przez życie własną drogą
83. Różne koncepcje szczęścia w literaturze i drogi ich poszukiwania. Omów na wybranych przykładach.
84. Rola pięniędzy w życiu bohaterów literackich.
85. Różne sposoby ukazywania macierzyństwa w literaturze i sztuce.
86. Portret zbrodniarza. Przedstaw sposoby jego kreowania, dokonując analizy wybranych tekstów kultury.
87. Literackie portrety matek. Omów temat, odwołując się do wybranych przez siebie przykładów literackich z róznych epok.
88. Słynne małżeństwa literackie. Przedstaw zagadnienie analizując wybrane fragmenty dzieł literatury polskiej i swiatowej.
89. Miłość i cierpienie. Omów związek obu tych doznań, analizując historie słynnych par w literaturze polskiej i światowej.
90. Małżeńskie dramaty i konflikty. Omów temat na wybranych przykładach.
91. Portret emigranta w literaturze. Omów kreacje bohaterów, analizując przyczyny opuszczenia ojczyzny i warunki życia na obczyźnie.
92. &#8222;Poeci przeklęci&#8221; literatury polskiej. Scharakteryzuj ich twórczość analizując wybrane utwory A. Bursy i E. Stachury.
93. Zmieniający się wizerunek Warszawy. Przedstaw problem na wybranych tekstach kultury XIX i XX w.
94. Literackie obrazy dążeń polaków do wolności. Porównaj wybrane przykłady.
95. Zazdrość jako temat literacki. Przedstaw zagadnienie na podstawie wybranych utworow.
96. Motyw powstań narodowych. Zaprezentuj na wybranych przykładach z literatury różnych epok.
97. Problemy okresu dorastania człowieka. Przedstaw je, odwołując się do wybranych utworów literackich.
98. Omów sposoby funkcjonowania motywów franciszkańskich w wybranych lirykach L. Staffa, J. Kasprowicza i J. Twardowskiego.
99. Wizerunek Rosjanina w literaturze polskiej i obcej
100. Dzieciństwo - arkadia czy dantejskie piekło.
101. Analiza języka środowiska szkolnego na przykładzie słownictwa uczniów twojej szkoły.
102. Motyw cierpienia w literaturze. Omów różne jego wersje ukazane w wybranych utworach.
103. Konflikt pokoleń jako powtarzający się motyw i jego funkcja w utworach literackich. Omów na wybranych przykładach.
104. Motyw wędrówki romantycznej i jego funkcja w literaturze. Przedstaw to zagadnienie, odwołując się do wybranych utworów.

ODPOWIEDZ